سولفات آهن بنیفر:

سولفات آهن بنیفر در جهت رفع کمبود های عنصر آهن در گیاهان و جانداران استفاده می شود. کمبود آهن بیشتر به صورت کلروز در برگ های جوان بروز می نماید که به عنوان یکی از نارسایی های مهم تغذیه ای در گیاهان به ویژه در شرایط خاک های آهکی  مطرح است. کمبود آهن معمولا توسط زردی منطقه بین رگبرگ ها در برگ های جوان مشخص می گردد و به صورت مشخص در محصولات پرورش یافته بر روی خاک آهکی دیده میشود.

 سولفات آهن چیست ؟

سولفات آهن یا فرو سولفات ترکیبی است که بسته به pH می تواند به صورت کریستال های آبی یا سبز رنگ تولید گردد. در حالت عادی در ترکیب سولفات آهن هفت مولکول آب وجود دارد و که صورت خشک شدن شش مولکول آب را از دست داده و تبدیل به پودر سفید رنگ تک آبه ( منو هیدرات ) می شود. سولفات آهن از جمله مواد اولیه تولید کود شیمیایی می باشد.

◌ مشخصات محصول :
 • نام شیمیایی : سولفات آهن
  • اسامی مترادف با سولفات آهن : زاج سبز ، ویتامین گیاه و خاک ، Iron sulfate
  • فرمول شیمیایی :FeSO4 .و Fe2(SO4)3
  • انواع موجود : سولفات آهن خشک و آبدار
  • برند : سولفات آهن بنیفر
  • شکل ظاهری : سولفات آهن  به صورت کریستال های سبز رنگ می باشد.
  • حلالیت در آب : اهن نوع +2 Fe قابل حل در آب می باشد.

نوبهارن شیمی این کود را به دو صورت سولفات آهن خشک با 24% آهن و آبداربا 20% آهن تولید و در بسته بندی های 25، 10، و 5 کیلوگرمی به فرم کریستال و پودر تولید می کند.

◌ روش،زمان و مقدارمصرف:

سولفات آهن بنیفر در کشاورزی از طریق جایگذاری عمقی(موضعی،چالگود ونواری) و محلول پاشی قابل مصرف است.درخاک های سبک با آب آبیاری نیزمی تواند مورد استفاده قرارگیرد،اما تحت این شرایط بازیافت آن کمتر خواهد بود.

درختان:در زمستان درقسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود به میزان 500 تا 1000 گرم به ازاء هردرخت بارور مصرف میشود. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه و میزان مصرف کود سولفات آهن بنیفر با مشاوران ما تماس بگیرید. ما همیشه آماده ایم با مشاوره به شما بالاترین بازدهی از کشت خود را دریافت کنید.

نباتات زراعی: هنگام تهیه بستر بذر همراه باسایر کودهای زمستانه به میزان 100 تا 200 کیلوگرم درهکتار زیر خاک مصرف شود.

محلول پاشی : درختان میوه بانسبت 3 تا 5 در هزار و درمحصولات زراعی به نسبت 3 تا 4 کیلوگرم در هزار لیتر محلول پاشی شود.

کود سولفات آهن بنیفر - علائم کمبود عنصر آهن در گیاهان - کشاورزی
◌موارد مصرف و کاربرد سولفات آهن :

1.جهت از بین بردن فقر آهن خاک در کشاورزی استفاده می شود.

2.به عنوان ریز مغذی کشاورزی : عوارض ناشی از كمبود عنصر آهن در خاک اكثر مناطق ایران به فراوانی قابل مشاهده است. مصرف این کود به عنوان کود به همراه گوگرد و باكتری تیوباسیلوس باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاهان شده و در مدت طولانی می تواند کمبود آهن را برطرف سازد.

3.در زمین های کشاورزی و باغات.

4.برای تولید انواع کود شیمیایی به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

5.در تولید رنگدانه های آهن به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

6.برای ساخت پیگمنت های اکسید آهن استفاده می شود.

7.استفاده از این سولفات به عنوان کاتالیزور

8.صنایع نساجی

9.صنایع تصفیه آب جهت اصلاح و بهبود آب و فاضلاب

10.به عنوان ماده افزودنی به مواد غذایی و مکمل غذایی

◌ روش تولید کود سولفات آهن بنیفر :

کود سولفات آهن بنیفر از حل نمودن براده آهن در اسید سولفوریک رقیق شده و یا اکسیداسیون سولفید آهن مرطوب در مجاورت هوا تولید می شود. همچنین به عنوان محصول جانبی در واحد های اسید شویی فولاد و همچنین در فرآیند تولید اکسید تیتانیوم تولید می شود. این محصول از جریان مایع واحدهای اسید شویی به صورت تقریبا خالص بدست می آید.

◌ کشور های تولیدکننده :

این سولفات از پر مصرف ترین مواد شیمیایی می باشد. کشور های آلمان و انگلیس در اروپا و هند و چین در آسیا از عمده ترین تولید کنندگان جهانی این ماده می باشند. ایران نیز از تولیدکنندگان عمده این ماده می باشد.

ایران علاوه بر مصارف داخلی، بخشی از محصول تولیدی در کارخانجات ایرانی به کشور های همسایه از جمله عراق، ترکیه، ارمنستان، پاکستان و تاجیکستان صادر می شود.

شرکت نوبهاران شیمی سپاهان با توجه به نیاز بازار مصرف داخل وباهدف صادرات این محصول ، نزدیک به یک دهه است که تولید کود سولفات آهن بنیفر با رعایت استاندارد های بین المللی را در سبد محصولات تولیدی خود دارد.

فهرست