اجرای طرح پایلوت کود های بنیفر در مزرعه پیاز منطقه بروجن

در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت نهاده های کشاورزی انجام آزمون خاک و توصیه کودی بر اساس نیاز خاک روشی بسیار مناسب است.  شرکت نوبهاران شیمی سپاهان در راستای کمک به کشاورزان با اجرای توصیه کودی و بازدید منظم از محل مزرعه پایلوت کشت پیاز در استان چهارمحال بختیاری منطقه بروجن شاهد افزایش 20-30 %  عملکرد  پیاز و کاهش هزینه های مصرف کود تا50-70% درصد در این منطقه بود.

با توجه به مراجعه کشاورز منطقه بروجن به کارشناسان فنی شرکت نوبهاران شیمی و ارائه آزمون خاک منطقه، توصیه های فنی توسط تیم تحقیق و توسعه به کشاورز منطقه ارائه داده شد و یک طرح پایلوت در این منطقه اجرا گردید.

طرح پایلوت مذکور بر اساس اصول فنی انجام شد به گونه­­ای که از بذر و رقم مناسب، تاریخ کاشت مناسب، روش آبیاری صحیح و از سموم برای کنترل آفات و بیماری ها استفاده شد.

یک هکتار از اراضی بیست هکتاری استان چهارمحال و بختیاری منطقه بروجن پایلوت اجرای طرح توصیه کودی بهینه بر اساس آزمون خاک و آب بر روی مزارع پیاز قرار گرفت. میزان برآورد هزینه کودی در تابستان 1399 برای یک هکتار به میزان 800 هزار تومان بود.

شرکت نوبهاران شیمی سپاهان توصیه کودی خود را با کودهای برند بنیفر در این منطقه به انجام رسانید و اثر بخشی این کودها در سطح مزرعه بعد از پایان کشت دیده شد و در پایان شاهد افزایش عملکرد و کیفیت خوب محصول بود.

برنامه غذایی بر اساس نیاز خاک و شرایط آب و هوایی  و سیستم آبیاری اجرا شد. در طی هر مرحله آبیاری بر اساس زمان و نیاز،  کودهای NPK  بنیفر همراه با سیستم آبیاری بارانی به خاک تزریق شدند و از اصلاح کننده هیومیک اسید و فولویک اسید بنیفر  نیز همراه با آب آبیاری استفاده شد.

در پایان برداشت میزان عملکرد کشت پیاز با توصیه­های کودی تولید داخلی شرکت نوبهاران شیمی پس از مقایسه با مزرعه شاهد و سال های قبل مورد ازریابی قرار گرفت و با استفاده از دانش فنی، مقدار استفاده از کودهای شیمیایی بسیار کاهش یافت.

با توجه به نتایج پایانی کار و نتیجه بخش بودن توصیه کودی و رضایت کشاورز در این منطقه، این توصیه در این استان در سال های آینده در مقیاس بیشتر اجرا خواهد شد.

قبل از شروع کاشت

استفاده از کود پلت مرغی بنیفر

انتقال از خزانه به زمین اصلی

استفاده از هیومیک اسید و فولویک اسید بنیفر

مرحله 4-6 برگی شدن

استفاده از NPK 30-10-10+TE

 

ادامه روند رشد رویشی 6-8 برگی شدن

استفاده از NPK 20-20-20+TE

استفاده از کود میکرو کامل

استفاده از فولویک – آمینواسید – جلبک دریایی به همراه NPK

 

استفاده از کود بنیفر

 

در مرحله برداشت

 

برداشت پیاز

طرح پایلوت اجرایی توسط بخش تحقیق و توسعه شرکت نوبهاران شیمی در تابستان 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست