علائم مسمومیت گیاه در اثر مصرف بی رویه کود

علائم مصرف بی رویه عناصردر گیاه
نام عنصر : ازت (N)
علائم :
در مراحل ابتدایی سوزش نوک برگ ها و اگر خیلی شدید باشد همه برگ ها به حالت قهوه ای سوخته در آمده و در نهایت خشک شده و بـــرگ ها می ریزند میوه درختانی که مقدار زیادی ازت به آن ها داده باشند ولی به درجه مسمومیت نرسیده باشد درشت تر از معمول باسنج صاف و خیلی نرم و خیلی زود در انبار در معرض گندیدگی فیزیولوژیکی قرار گرفته و فاسد می شوند. برگ ها سبز تیره ، ضخیم و خشن هستند.
درمان :
احتراز از دادن کودهای ازته برای مدتی و تنظیم هرس
افراط در مصرف کود ازت
نام عنصر: منیزیم ( Mg )
علائم :
قهوه ای شدن ریشه ها و آوندهای داخـل چوب و توقف رشد ریشه ها ، از بین رفتن ریشه های موئی و بعدا ً تمام ریشه ها و سپس برگ ها
درمان :
این حالت با عمل متقابل آهک و خنثی کردن آن قابل ترمیم است.
نام عنصر: مس
علائم :
مانند کمبود آهن و بروز علائم مربوط به آن
درمان :
افزودن مقداری آهک به محلول های مسی که جهت مبارزه با امراض قارچی بصورت سالیانه مصرف می شود.
نام عنصر: منگنز (Mn  )
علائم :
در اثر زیادی منگنز در درختان سیب یک حالت خاص که به آن اصطلاحاً (سرخچه سیب) می گویند بـروز می کند و آن عبارت است از ظاهر شدن تعداد زیادی شاخه های کوتاه و سیخ مانند که شبیه جوش زدن پوست انسان در اثر مرض سرخچه در روی شاخه ها خودنمایی می کند.
نام عنصر : پتاسیم ( K )
علائم :
در مرکبات زیادی پتاسیم موجب می شود برگ ها بریزند و پوست میوه کلفت و نسج آن خشن و کم آب شود همچنین موجب بـــروز کمبود منیزیم در گیاه می شود.
نام عنصر : گوگرد
علائم :
افراط در مصرف مواد سولفوره در درختان زردآلو و سیب موجب زرد شدن برگ ها پیش از موعد و خزان بی موقع و توقف رشد میوه ها خواهد شد و همچنین باعث جذب بیش از حد مواد قلیل ، مانند مس ، آهن و منیزیوم شده که خود سیب بروز عوارض ناشی از مصرف زیادی عناصر مذکور خواهد گردید.
نام عنصر : بر
علائم :
در گردو علائم مسمومیت از بُر ابتدا با قهوه ای شدن کناره برگ ها شروع می شود، بعدها در ماه های شهریور و مهر، فاصله بین رگبرگ ها نیز به این رنگ در می آیند این قبیل برگ ها خیلی زود خزان می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »