سولفات منیزیم | Magnesium Sulfate

منیزیم : منیزیم نقش مهمی در فعال کردن سیستم آنزیمی و در متابلویسم کربوهیدراتها ایفا میکند. در برگ درخت انار مقادیر فراوانی منیزیم یافت میشود .
در هر مولکول کلروفیل نیز یک اتم منیزیم وجود دارد، به هنگام کمبود منیزیم نه تنها گیاهان زرد میشوند بلکه از تشکیل سایر رنگدانه های گیاهی مانند کاروتن کاسته میشود. این عنصر بصورت کاتیون دو ظرفیتی Mg+2 توسط گیاه جذب میشود. شکل تجاری این عنصر بصورت دولومیت، سولفات منیزیم با ۱۴و ۱۶% mgo و اکسید منیزیم با ۳۶% mgo منیزیم در دسترس میباشد.
منیزیم یکی از عناصر تشکیل دهنده کلروفیل است و وجود آن برای تشکیل کلروفیل در گیاهان ضروری است.
کمبود منیزیم
برگهای پیر در فاصله بین رگبرگها زرد رنگ می شوند روی آنها لکه های کوچک نکروزی بین رگبرگها واطراف میانه رگبرگ پیدا میشود که به شکل بیضی وسط برگ را پوشانده است.
برگهای پیر در فاصله بین رگبرگها زرد هستند،برگها از نوک وحاشیه کمی پیچ خورده وبه طرف بالا لوله می شوند در حالات شدت بیماری دمبرگ چروک وچین خورده برگها آویزان شده ولکه های ارغوانی بین رگبرگها ظاهر می شود.
برگها به خصوص برگهای پیر رنگ پریده می باشند.لکه های کوچک سبز روشن بین رگبرگها دیده می شود.هرچه شدت بیماری زیاد تر شود ،رنگ این لکه هاسفید تر می گردد.لکه ها ممکن است به صورت دانه های تسبیح سفید یا زرد رنگی پشت سر هم ودر طول برگ قرار گیرند.درجو لبه های برگ ممکن است حالت نکروزی سفید رنگی ظاهر نماید که به تدریج به طرف رگبرگ میانی پیش رود ولی معمولا رگبرگ اصلی را نگیرد.

.روش، زمان و مقدار مصرف :

این کود را می تـوان قبل از کـاشت به همـراه سایر کودهـا به خاک اضافه نمود و یا بذر چغندر قند، حبوبات و ذرت را با محلول دو درصد آن تیمار کرده و مصرف نمود. زمان مصرف این کودها در باغها اواخر اسفند و در محصولات زراعی قبل از کاشت می باشد ولی می توان در آب آبیاری و به صورت محلول پاشی نیز از آن به سهولت استفاده نمود.برای برطرف نمودن کمبود منیزیم می توان از سولفات منیزیم با غلظت پنج الی ده کیلوگرم در ۱۰۰۰ لیتر آب استفاده کرد.زمان محلول پاشی در سبزیها در مرحله پس از نشاء و در گیاهان زراعی یک ماه پس از سبز شدن محصول می باشد.
گیاهان و مناطق مورد مصرف  :

گیاهان خانواده بقولات در مقایسه با سایرگیاهان حاوی منیزیم بیشتری هستند .ذرت، سیب‌زمینی، پنبه، مرکبات، انگور، چغندرقند و غلات عکس‌العمل خیلی زیادی به منیریم داشته و به کمبود منیزیم حساس هستند و در این میان سیب‌زمینی و انگور حساسیت فوق‌العاده‌ای به کمبود منیزیم نشان می‌دهند. کمبود منیزیم در شمال و غرب کشور رایج بوده و مصرف آن برای دانه های روغنی و مرکبات بسیار مفید است.

( توصیه ) استفاده از هر نوع کود و ریز مغذی در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک ، صرفاٌ با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد و کشاورزی منطقه انجام داده و به آنان اعتماد نمائید .
سولفات منیزیم در بسته بندی کیسه ۲۵و۵ کیلوگرمی میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »