سولفات آهن بنیفر

سولفات آهن◌ مشخصات محصول :

• نام شیمیایی : سولفات آهن.
• اسامی مترادف با سولفات آهن : زاج سبز ، ویتامین گیاه و خاک ، Iron sulfate
• فرمول شیمیایی :FeSO4 .و Fe2(SO4)3
• انواع موجود : سولفات آهن خشک، سولفات آهن آبدار
• برند : سولفات آهن نوبهاران شیمی
• شکل ظاهری : سولفات آهن  به صورت کریستال های سبز رنگ می باشد.
• حلالیت در آب : اهن نوع ۲+ Feقابل حل در آب می باشد.

◌ سولفات آهن چیست ؟

سولفات آهن یا فرو سولفات ترکیبی است که بسته به pH می تواند به صورت کریستال های آبی یا سبز رنگ تولید گردد. در حالت عادی در ترکیب سولفات آهن هفت مولکول آب وجود دارد و که در صورت خشک شدن شش مولکول آب را از دست داده و تبدیل به پودر سفید رنگ تک آبه ( منو هیدرات ) می شود. سولفات آهن از جمله مواد اولیه تولید کود شیمیایی می باشد.

◌ سولفات آهن کشاورزی:

آهکی بودن خاک اکثرمناطق کشور،PH  بالا، ماده آلی کم وبی کربنات زیاد در آب آبیاری از عواملی هستندکه قابلیت استفاده از عنصر پر اهمیت آهن رابرای گیاهان محدود کرده وخسارت جبران ناپذیری رابرمیزان تولید وکیفیت محصولات وارد می نماید.علائم وعوارض ناشی از کمبود این عنصردراکثرنقاط ایران ودراغلب محصولات به فراوانی به چشم میخورد.

آهن درتشکیل ونگهداری کلروفیل وتولید ضروری بوده وکمبود آن درگیاه فقدان کلروفیل، زردی بین رگبرگها وکاهش فتوسنتزرابه دنبال دارد.

این کود به دوصورت سولفات آهن خشک با۲۴%آهن وسولفات آهن آبداربا۲۰%آهن تولید ودربسته بندی های ۲۵کیلویی و۵کیلوگرمی به صورت پودردراین شرکت تولید می گردد.

◌ روش،زمان ومقدارمصرف:

این کود از طریق جایگذاری عمقی(موضعی،چالگود ونواری)ومحلول پاشی قابل مصرف است.درخاک های سبک با آب آبیاری نیزمی تواندمورداستفاده قرارگیرد،اماتحت این شرایط بازیافت آن کمتر خواهد بود.

درختان:درزمستان درقسمت میانی سایه اندازبه همراه کود حیوانی وگوگرد به صورت چالکود یاکانال کودبه میزان۵۰۰ تا ۱۰۰۰گرم به ازاء هردرخت بارورمصرف میشود.

نباتات زراعی: هنگام تهیه بستر بذر همراه باسایرکودهای زمستانه به میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم درهکتار زیر خاک مصرف شود.

محلول پاشی : درختان میوه بانسبت۳تا۵ درهزار و درمحصولات زراعی به نسبت۳ تا ۴ درهزارمحلول پاشی شود.

◌ موارد مصرف و کاربرد سولفات آهن :

۱٫از کودسولفات آهن جهت از بین بردن فقر آهن خاک در کشاورزی استفاده می شود.

۲٫به عنوان ریز مغذی کشاورزی : عوارض ناشی از کمبود سولفات آهن در محصولات اکثر مناطق ایران به فراوانی قابل مشاهده است. مصرف سولفات آهن به عنوان کود به همراه گوگرد و باکتری تیوباسیلوس باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاهان شده و در مدت طولانی می تواند کمبود آهن را برطرف سازد.

۳٫در زمین های کشاورزی و باغات.

۴٫برای تولید انواع کود شیمیایی به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

۵٫در تولید رنگدانه های آهن به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

۶٫برای ساخت پیگمنت های اکسید آهن استفاده می شود.

۷٫صنایع استخراج روی جهت رسوب دهی با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور

۸٫استفاده به عنوان کاتالیزور

۹٫صنایع دباغی و چرم سازی

۱۰٫صنایع نساجی

۱۱٫صنایع تصفیه آب جهت اصلاح و بهبود آب و فاضلاب.

۱۲٫صنایع ریختگری چدن

۱۳٫به عنوان ماده افزودنی به مواد غذایی و مکمل غذایی.

۱۴٫در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

◌ روش تولید سولفات آهن :

سولفات آهن از حل نمودن براده آهن در اسید سولفوریک رقیق شده و یا اکسیداسیون سولفید آهن مرطوب در مجاورت هوا تولید می شود. همچنین به عنوان محصول جانبی در واحد های اسید شویی فولاد و همچنین در فرآیند تولید اکسید تیتانیوم تولید می شود. این محصول از جریان مایع واحدهای اسید شویی به صورت تقریبا خالص بدست می آید.

◌ کشور های تولیدکننده :

سولفات آهن از پر مصرف ترین مواد شیمیایی می باشد. کشور های آلمان و انگلیس در اروپا و هند و چین در آسیا از عمده ترین تولید کنندگان جهانی این ماده می باشند. ایران نیز بدلیل نیاز فراوان به سولفات آهن دارای واحد های تولیدی زیادی در استان های زنجان، اصفهان، قم، تهران و کرمان می باشد، علاوه بر مصارف داخلی، بخشی از محصول تولیدی در کارخانجات ایرانی به کشور های همسایه از جمله عراق، ترکیه، ارمنستان، پاکستان و تاجیکستان صادر می شود.

شرکت نوبهاران شیمی سپاهان با توجه به نیاز بازار مصرف داخل وباهدف صادرات این محصول ، نزدیک به یک دهه است که تولید سولفات آهن باکیفیت عالی را در برنامه تولیدات خود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *